Hioba 9: 8-10

"On sam rozciąga niebiosa i kroczy po falach morza.  Uczynił Niedźwiedzicę, Oriona, Plejady i Gwiazdozbiory Południa [strefy południa].  Czyni rzeczy wielkie i niezbadane, i cudowne, że aż nie ma ich liczby." TNP

"Który rozpościera niebiosa sam Jeden, a kroczy po wzdętych falach morza;  Który niedźwiedzicę stworzył, Oryona i plejady i tajniki południa; Który rzeczy wielkie i niezbadane czyni, dziwy, którym niemasz liczby." Cylkow

"Sam rozpościera niebiosa i kroczy po falach morskich.  On stworzył Niedźwiedzicę, Oriona, Plejady i Gwiazdozbiór Południa. Czyni rzeczy wielkie (i) niezbadane, i cuda, których nie ma liczby." Przekład dosłowny

Bóg „rozciąga niebiosa”, co odnosi się do Jego roli jako Stwórcy, który ukształtował niebo i wszechświat mocą Słowa. On również „stąpa po falach morskich”, to metafora kontroli Boga nad nieokiełznanymi siłami natury, takimi jak chaotyczne i często wzburzone, niebezpieczne morze. Te stwierdzenia podkreślają, że tylko Bóg ma moc tworzenia i kontrolowania wszechświata,

Hiob podkreśla, że ​​tylko Bóg ma moc, aby stworzyć niebiosa i panować nad morzem, co odzwierciedla Jego niezrównaną władzę nad wszystkim. Ten werset mówi o wszechmocy Boga - Jego nieograniczonej władzy zarówno nad sferą fizyczną, jak i duchową.

Dzisiejszy fragment mowy Hioba, przekazuje nam również prawdę, że Bóg jest wciąż aktywny i obecny na świecie. Nie stworzył po prostu niebios i ziemi, a następnie się wycofał; On nadal „depcze po falach”, co oznacza, że ​​jest zaangażowany w działanie i porządek wszechświata.

„Droga twoja wiła się przez morze, droga twoja przez wody potężne, chociaż nie było widać twoich stóp” Psalm 77:19

Dalej Hiob wymienia konstelacje, Hiob podkreśla władzę Boga nad rozległymi przestrzeniami niebios, pokazując, że nawet gwiazdy, które wydają się tak odległe i majestatyczne, zostały tam umieszczone ręką Boga. Hiob był nie tylko zamożnym człowiekiem, ale też bacznym obserwatorem przyrody i nieboskłonu. Hiob był znawcą astronomii. Nazywa konkretne konstelacje, takie jak Niedźwiedzica, Orion i Plejady.

W czasach Hioba nocne niebo miało dla ludzi duże znaczenie. Gwiazdy i konstelacje były często używane do nawigacji, oznaczania pór roku i opowiadań mitycznych historii o bogach lub wielkich wydarzeniach. Te ciała niebieskie były postrzegane jako symbole trwałości i mocy, a starożytni ludzie często przypisywali im boskie znaczenie, mające astrologiczny wpływ na życie ludzi.

Najprawdopodobniej nazwy gwiazdozbiorów wymyślili Sumerowie, choć niektóre teorie wskazują, że jest to zasługą odłamu ludów semickich, które osiedliły się w trzecim tysiącleciu p.n.e. we wschodniej Mezopotamii, czyli Akadyjczyków.

Wzmianka o „konstelacjach południa” [strefach tajemnicach południa]  rozszerza zakres potęgi Boga do nieskończoności Wszechświata, przypominając nam, że moc Boga rozciąga się na każdą część nieba, nawet na regiony, które mogą być nieznane lub niewidoczne.

Ta refleksja zaczyna pracować w świadomości Hioba  W chwili zwątpienia, rozgoryczenia uświadomienie sobie, że Bóg ma kontrolę nad wszechświatem może przynieść pocieszenie. Tak jak Bóg ułożył gwiazdy w idealnym porządku, tak samo jest w stanie nadać porządek i cel naszemu życiu.

„Podnieście oczy i spójrzcie w niebo: Kto stworzył to wszystko? Ten, który wyprowadza zastępy gwiazd, każdą z nich woła po imieniu, według ogromu jego siły i wielkiej potęgi, tak że ani jedna z nich nie zginie?”  Księga Izajasza 40:26

Fraza „niebadane cuda, których nie można pojąć” i „cuda, których nie można zliczyć” podkreśla nieograniczoną naturę mocy Boga. Powtarzanie „nie może” podkreśla kontrast między nieskończoną mocą Boga a ograniczeniami człowieka.

Hebrajski czasownik „pala” przekazuje ideę czegoś wykraczającego poza zwyczajność, często sugerując poczucie zdziwienia lub zdumienia. Jest używane do opisywania działań lub wydarzeń, które są niezwykłe lub cudowne, często przypisywane boskiej interwencji. Termin ten może również oznaczać trudność lub coś, co jest trudne do zrozumienia lub osiągnięcia.

W wierszu dziesiątym Hiob dosłownie cytuje Elifaza "Który czyni rzeczy wielkie i niezbadane, cudowne i niezliczone;" H 5:9 Zgadza się z nim... ale...

Komentarze

Popularne posty