Krótka rozprawa o losie niegodziwego Hioba...
Otóż ty jesteś bezbożny i niegodziwy, zły człowiek i dlatego cierpisz, a ludzie okrutni tacy jak ty żyją krótko, a w ich uszach dźwięczą odgłosy okropności. W czasie pokoju nadszedł twój niszczyciel i brak ci wiary, że kiedyś minie ciemność, żyjesz po to, by spadł na ciebie miecz.
Jesteś skazany, by być żerem dla sępów, wiesz, że nadciąga na ciebie mroczny dzień. Przeraża ciebie udręka i trwoga, przemagają cię niczym król w czasie ataku. Bo podniosłeś rękę przeciw Bogu i oparłeś się samemu Wszechmocnemu. Wyruszyłeś przeciw Niemu z hardym karkiem, osłonięty jedynie grzbietami swojej tarczy.
Ale chociaż byłeś tłusty na twarzy i brzuch miałeś opasły, to twoje posiadłości opustoszały, domy bez mieszkańców, stały się kupą gruzów. Nie jesteś już bogaty, utraciłeś majątek, nie okryjesz ziemi swoimi dobrami.
Nie ujdziesz przed ciemnością, płomień wysuszy twoje pędy, upadniesz, zanim zdążysz wydać tchnienie. Ufałeś marności i doznajesz zawodu, gdyż marność jest twoją odpłatą. Przed czasem zostało ci odpłacone a twój liść się już nie zazieleni.
Spadasz jak niedojrzałe grona z winorośli, jak z drzew oliwnych opada ich kwiat. Gdyż twoje plany są daremne, namioty postawione za łapówki strawi ogień. Począłeś krzywdę i urodziłeś nieprawość, a w twoim łonie rozwija się fałsz.
Elifaz do Hioba,
na podstawie Księgi Hioba 15: 20-35
Hiob do Elifaza
"Takich wypowiedzi słyszałem już wiele. Cóż, krzywdzicie mnie tylko swymi pociechami!"; "Słyszałem wiele takich rzeczy; wy wszyscy jesteście przykrymi [marnymi] pocieszycielami". Księga Hioba 16:2
Zły [niegodziwy, bezbożny] człowiek
Hebrajski wyraz „rasha” jest używany w Biblii hebrajskiej do opisywania osób lub działań, które są moralnie złe, niesprawiedliwe lub sprzeczne z prawami Boga. Określenie to często charakteryzuje ludzi, którzy są winni grzechu i buntu przeciwko Bogu. Słowo to może odnosić się zarówno do stanu bycia niegodziwym, jak i działań wynikających z takiego stanu.
W starożytnym społeczeństwie prawość i niegodziwość nie były jedynie terminami prawnymi, ale były głęboko związane z relacją z Bogiem i społecznością. „Rasha” to ci, którzy łamali prawa przymierza dane przez Boga, co prowadziło do społecznych i duchowych konsekwencji.
Komentarze
Prześlij komentarz